Yatırım Bankaları, Fed’in Faiz Artış Döngüsünün Zirveye Ulaştığını Söyledi

0 25

Yatırım Bankaları, Fed'in Faiz Artış Döngüsünün Zirveye Ulaştığını Söyledi

Birkaç yatırım bankasına göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen yıl Mart ayında başlayan ve kripto piyasasını alt üstlenmesinden sorumlu olan agresif faiz artırım yükünü sona erdi.

Fed, Temmuz ayında gösterge federal fon arayışı 25 baz puan artışı %5,25 – %5,5 aralığına yükselterek Mart 2022’den bu yana kümülatif sıkılaştırmayı 525 baz puana getirdi. Banka, yere dayalı duruşunu sürdürerek, gelecek aylarda daha fazla sıkılaştırmaya açık kapı bıraktı.

Bununla birlikte, ING’nin Uluslararası Ekonomisti James Knightley, Fed’in konuşmasından beklemiyor.

“Her dengede, bu [Cuma günü tarım dışı işletme] raporu, Fed’in Eylül’de faiz oranlarını yeniden artırmak için yenilenen bir ivmeye ihtiyacı olduğunu göstermiyor. Knightley, Cuma günü bordro raporundan sonra yazdığı bir notta, “işgücü görevinin soğuması” dedi .

Knightley, birkaç aylık %0,2’lik evin fiyat uygulamasının (TÜFE) baskısının “Eylül’de faiz artırımı konuşmalarını azaltacağını” da sözlerine ekledi. Bu hafta sonunda açıklanacak olan Temmuz ayı TÜFE verisi, muhtemelen nüfuz eden Temmuz ayındaki aylık %0,2’de sabit yerini gösterecek ve Ağustos noktalarını da Fed’in gelecek ay yapacağı veya belirleme buluşmasından önce mevcut olacak.

Fed’in işlerini yapan piyasalar

Kısmen dolar devletinin son üç haftadaki %2,6’lık artışı sayesinde, son dönemlerde finansal koruma muhafaza edilen değer bir sıkılaşma oldu. Ayrıca 10 yıllık Hazine tahvili getirisi de 40 baz puan diziyle %4.10’a yükseldi. Knightley, bunun için Fed’in sabit tutulmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

“Fitch’in kredi notunun düşürülmesi ve ABD Hazine fonlama duyurusunun ardından Hazine tahvil getirilerindeki ve dolardaki artış, yalnızca Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek kalmayacağına olan inancımızı artırıyor. ipotek oranlarını ve kurumsal maliyetleri artıracak” dedi.

Bankalar kredi sıkıyor

Sponsor Reklam

Geçen hafta yayınlanan Federal Rezerv Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş anketi, bankaların %50’sinin ticari ve endüstriyel kredileri için kredi standartlarını Haziran sonunda bir önceki ankette %46’dan yükselterek sıkılaştırdığını gösterdi. Ayrıca bankaların %40’ının kredi verme standartlarını muhtemelen daha da sıkılaştıracağını söyledi.

Wells Fargo’nun ekonomik araştırma ekibi, “Bankaların kredi verme standartlarını yılın ikinci yarısında da sıkılaştırmayı beklemesi, ekonomik büyüme üzerinde ek bir engel olma sürecini artırıyor. Ekonomi önümüzdeki çeyreklerde seyrederken bu, akılda tutulması gereken bir şey.” Cuma günü bir notta.

Politika yeterince kısıtlayıcı

Piper Sandler tarafından izlenen yöne göre, Temmuz başında %5,25-%5,5 aralığına yapılan zam ile reel veya konumuna göre ayarlanmış gösterge faiz oranı %2’nin üzerine 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bu, devam eden oranlar için durumu ortadan kaldırıyor. Pozitif reel faiz oranları, kısıtlayıcı bir politikanın veya genişlemeu Fed’in %2’lik hedefine geri döndüren önlemlerin yaygın olarak kabul edilen bir boyutudur.

Piper Sandler’in araştırma notu, “Temel senaryomuz, gerçek Fed fon oranı 2007’den bu yana en yüksek ağdan tırmandığından (sağdaki grafik), ekonomik koşullardan önemli ölçüde kısıtlama hale geldiği öne sürülenler için, bunun Fed’in bu sıkılaştırma kaynakları için yaptığı son oran artışı olduğudur.” 28 Temmuz tarihinde dedi.


Reel Fed fon oranı, 2007’den bu yana en yüksek cihazlara ulaştı. Fed fon operasyonlarının tüccarları, gelecek yılın sonuna kadar 100 baz puan değerinde faiz indirimini bekliyor. (Federal Rezerv, Piper Sandler) (Federal Rezerv, Piper Sandler)

Hayvan ruhlarının dönüşü mü?

Sıkılaştırma yeteneklerinin potansiyelleri olarak sona erdirme, likiditeyi artırma faiz indirimlerine hızlı bir dönüş ve 2020-21 benzeri boğa koşuna dönüş hiçbir anlam ifade etmez.

O zamanlar, Fed dahil çoğu merkez bankası, küresel ekonominin koronavirüs pandemisinden izlenimler şoku emmesine yardımcı olmak için sıfır faiz oranı garantisi ve sınırsız tahvil alımı yoluyla sistem rekorları kıran para pompalıyordu. Yakın dönem aşırı sıkıştırma politikasıya geri dönmeleri pek olası değil. Son dönemlerde, sıkıştırma bir para politikası uygulayan son ağır siklet olan Japonya Merkez Bankası, şahinleşmeye başladı.

BlackRock, “Merkez bankalarının nüfuzist baskılarına karşı politikalarını sıkı bir şekilde sürdürdükleri zorlukları gördüklerini görüyoruz. Bu, Büyük Ölçülülük olarak kırk yıllık büyüme ve enflasyondan bir kopuşa işaret eden geniş varlık sınıfı getirileri için dostane bir zemin değil” dedi. 31 Temmuz haftalık piyasa notunda.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com