Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.

Ekonomik Takvim nedir?

Ekonomik Takvim

Ekonomik takvim terimini hiç duydunuz mu? Tüccar olmayan veya düzenli piyasa yatırımlarına dahil olmayan kişiler bu terimden haberdar olmayabilir.

Tüccarlar için bu terim en iyi arkadaşları gibidir. Günde sadece 1-2 dakika harcarlar ama onlar için o 1 dakika çok önemlidir ve ekonomik takvimden geçerek güne başlarlar.

Ekonomi takvim, piyasanın ekonomik durumunu etkileyebilecek herhangi bir olayın veya yayının önemli tarihlerinden haberdar olmanızı sağlar. Finans sektörleri, haber odaklı bir piyasa ilgi aracıdır. Bu nedenle, önemli haberlerin veya finansal olayların gelmesi piyasada fiyat artışını hızlandıracaktır.

Bu alım satım ve yatırım dünyasında yeniyseniz veya günlük alım satım veya hisse senedi yatırımı konusunda fazla deneyiminiz yoksa, tek yapmanız gereken gününüzün birkaç dakikasını bir ekonomi takvimi izlemeye ayırmak ve hatta bir tüccar gibi alım satım yapabilirsiniz.

Bir ekonomik takvim, ekonomi ve finans piyasaları ile tanımlanan planlanan haber olaylarını veya veri yayınlarını gösterir. Yeni GSYİH gelişme oranı rakamları ve faiz oranı kararları, bir ekonomik takvimde keşfedebileceklerinize örnektir.

Genel olarak en az haftada bir kez ve bazen de özellikle yoğun haftalarda tutarlı bir şekilde bu ekonomik bilgi yayınlarından yığınlar halinde var. Bu olaylar, tahliyenin planlanan zamanıyla birlikte ekonomik takvime kaydedilir.

Basit bir dille, bir ekonomik takvimi, büyük yayınların programlanmış tarihleri ​​veya genel olarak bireysel güvenlik maliyetlerinin veya piyasaların gelişimini etkileyebilecek olaylar olarak tanımlayabiliriz.

Farklı ülkeler için ekonomik takvime çok sayıda para ve piyasa sitesinde ücretsiz olarak erişilebilir. Çok sayıda yatırımcı ve tüccar, borsalarını ve portföy yeniden dengelemelerini kasıtlı olarak tasarlamak için ekonomik takvimi kullanacak.

Tüccarlar ve finans uzmanları, kendilerine veri sağlamak ve takas açılışları sağlamak için ekonomi takvime güvenirler. Tüccarlar, pozisyonların açılıp kapanmasını sık sık, ya bir olayın duyurusu ile ya da planlı bir beyandan önce düzenli olarak devam eden yüksek işlem hacmi ile ilişkilendirmek için zamanlandırırlar.

Kısa pozisyon alması gereken bir tüccar için ekonomi takvimi takip etmek özellikle değerli olabilir. Tüccar, bildirim fikri hakkında etkili bir şekilde tahminde bulunursa, planlanan bildirimden önceki pozisyonu açabilir ve ardından bildirimden hemen sonra kapatabilir.

Bir ekonomik takvim, belirli ülkeler için yayınlanan ekonomik raporların ve verilerin bir zaman çizelgesini içerir.

Uluslar, temel olarak ekonomi ile özdeşleşen veri noktaları olan göstergeler olarak adlandırılan şeyleri yayınlayacaklar ve veri noktaları, para çevrimi ile tanımlanan faktörlerdir.

Ekonomik Takvim ile risk nasıl azaltılır?

 

Borsaya yatırım yapan biriyseniz, her ticarette yer alan risklerin farkında olmalısınız. Risklerden kaçınmanın kolay ve önemli fikri, her sabah ticarete başlamadan önce ekonomi takviminizi kontrol etmek ve önemli bilgilerin yayınlanma zamanlarını not etmektir.

Sıkı bir teklifle hisse senedi takası yapabilir veya emirleri özümsemek için her değer seviyesinde spread ve zorunlu likidite isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda, dikkat çekici ancak stop-stop talebinizi belirtmeniz sizi beklediğiniz değerden borsadan çıkaracaktır.

Bununla birlikte, yüksek etkili bilgiler yayınlandığında, işler kökten değişebilir. Bir istek üzerine beklediğinizden daha fazla maliyete maruz kaldığınız nokta olan kesinti süresine uyma konusunda hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz olabilir.

 

Para piyasasına koyan veya takas eden herkes için ekonomik takvimin neden bu kadar önemli olduğunun arkasındaki motivasyon budur. Bu uçuculuk nedeniyle, hangi önemli beyannamenin veya mali olayın açıklanacağı konusunda çok emin olamayız.

 

Bu nedenle, çok sayıda uzman satıcı, bilgi teslim edilene kadar yeni değişimleri kabul etmemeye çalışır. Kritik göstergeler ve trend beyanları hakkında en son verileri aldıktan sonra, ekonomi takvim risklerden nasıl kaçınılacağının planlanmasına yardımcı olabilir.

 

Ekonomik Takvimin Kullanıcıları Kimlerdir?

 

Ekonomik takvimler genellikle tüccarlar ve yatırımcılar tarafından kullanılır. Ancak, finansal piyasalardaki tüm katılımcılar ve düzenleyiciler için yararlıdır. Bir örnek alırsak, uzun vadeli yatırımcıların varlık tahsislerini araştırmaları gerekip gerekmediğini ölçmek için göstergeleri kullanacaklarını göreceğiz.

Öncü göstergeler finansal bir geri çekilmeye işaret ediyorsa, bu noktada bir yatırımcının portföyünü daha düşük riskli, sabit getirili menkul kıymetlere doğru yeniden dağıtması gerekebilir.

Öte yandan, öncü göstergeler parasal genişlemeye işaret ediyorsa, bir yatırımcının portföyünü yüksek riskli hisse senetlerine doğru yeniden dağıtması gerekebilir.

Ayrıca, tacirlerin girişlerini zamanlaması ve mali olayların gelişiyle birlikte odağı belirli girişimlere bırakması gerekebilir. Tüccarlar, beyannamelerin etkisi üzerinde bahis yapabilir ve belirli borsalara girerek yararlanmaya çalışabilirler.

Örneğin, bir tüccar beklenen finansal haberlerden daha iyi bir şekilde tasavvur ederse, tüccar değer artışından kar etmek için uzun pozisyonlar alabilir (menkul kıymetler satın alabilir). Alternatif olarak, bir tüccar beklenenden daha üzücü parasal haberler olacağını kabul ederse, kısa pozisyonlar alabilir (satış korumaları).

Bir kez daha, temel olarak piyasaların haber odaklı olduğu ve yeni verilerin menkul kıymetlere fiyatlandırıldığı yetkin piyasa hipotezine dayanır.

Sonuç olarak, ekonomik takvimin bir ülke ekonomisinin durumunu istikrar ve eksiklikler açısından açıkladığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, tüccarlar ve yatırımcılar, keskin kararlar almak için ekonomik takvimi kullanmayı bekliyorlar.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com