GBTC İndirimi Daralanıyor; İşte Neden Önemli?

0 32

GBTC İndirimi Daralanıyor; İşte Neden Önemli?

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), kripto yatırımında dev olan, neredeyse 14 milyara ulaşan bir piyasa değeri ürünüdür. Fon işlemi, iki topluluktan fazla bir ömürde elinde bulunduğu bitcoin sürelerini görerek giderek artan bir indirimle gördü, ancak bu son haftalarda önemli ölçüde geri döndü ve kazananları kazandı.

“İndirim daraldığında, düşüncelerin güvene daha fazla güvenmeye başladıklarını veya hislere olan talebin ortaya çıktığını gösteriyor. MarketVector Index dijital varlık ürün stratejisi Martin Leinweber, CoinDesk ile yaptığı röportajda, indirimin önemli ölçüde dalgalanması veya tamamen ortadan kalkması, elde etmek için önemli bir getiri sağlayabilir.

İlk etapta neden indirim oldu, bu neden önemli ve neden küçülüyor?

Bu sorular cevaplarken güvenin yapısı çok önemlidir. Son yıllarda popüler olan patlayan borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) farklı bir ürün olan kapalı uçlu bir fondur (CEF). Her ikisi de, tavsiyeler veya Grayscale tröstü durumunda, milyarlarca dolar değerinde bitcoin (BTC) gibi bir varlık varlıklarını tutan etkili kasalardır.

Ancak, ETF’lerin, yetkili sahiplerinin bilinen özel ticaret işletmelerinin, sahip oldukları tasarruf değeriyle yakın bir şekilde değerleri korumalarına yardımcı olmalarını sağlayan bir özelliği vardır. Bir ETF’nin 10 milyar getirdiği hisse senedi varsa, ancak piyasa değeri 12 milyar dolarsa, bu tüccarlar ETF’nin yeni hisselerini kullananlar. Bunu yapmak, birincil nedenler nedeniyle para kazanmalarına olanak tanır ve ayrıca ETF’nin fiyatını ETF’nin varlıklarının sonuçlarına göre doğru yerleştirme; ETF’yi verimli daha hale getirdikleri için ödüllendirenler.

Tersine, eğer ETF’nin fiyatı bir fiyata düşerse – diyelim ki piyasa değeri 10 milyarın üzerindeki varlığa kıyasla 8 milyar harcama düşer – bu tacirler yine tutarsızlıktan para kazanarak ve fiyatlar ve varlıkların pariteye doğru iterek hisleri geri alabilirler.

Grayscale GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmek istiyor, ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bunu reddediyor. Gri tonlamalı bu kararı bozmak için dava açtı. Bu arada, bir CEF olarak, ETF’lerin fiyatlarının patlamasını önlemek için kullanılan keyfi seçeneklerden yoksundur.

GBTC, Şubat 2021’den bu yana bitcoin kullanımına iskontolu işlem yapıyor. FTX’in patlamasının ardından durum geçen yıl önemli ölçüde kötüleşti. Kasım ayında, Genesis’in borç verme kolu müşteri çekme işlemlerini durdurdu ve GBTC indirimini %43’e çıkardı. Hem Genesis hem de Grayscale, Digital Currency Group’a (CoinDesk’in sahibi) aittir. Genesis’in sıkıntılarının GBTC’yi neden incittiği tam olarak net değil, ancak teoriler arasında birçok ticaret şirketinin Genesis müşterisi olduğu ve bazılarının daralan bir indirim üzerine bahis oynayacağı gerçeğini yer alıyor. Para erişimlerine erişimleri, bu ticaret stratejilerini engelleyebilirdi.

Sponsor Reklam

GBTC indirimi, SEC’in Grayscale’in tröst’ü bir ETF’ye dönüştürme varsayımlarını reddetmelerini yinelemesinin ardından Aralık ayında %50’lik bir rekora ulaştı.

Peki indirim neden son haftalarda bu kadar daraldı ve yaklaşık %25’e ulaşarak 2022’nin aşırı bu yana en düşük indirimi oldu?

Şu anda kriptoda daha sıcak olan birkaç soru var, ABD bağlantılarının nihayet bitcoin tutan ETF’lerin oluşumuna izin vermeyeceğinden (düzenleyicilerin izin verdiği en yakın şeyin bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini tutan ETF’ler olduğu mevcut manzaranın olmaması). Geleneksel finans devi BlackRock kısa bir süre önce muazzam bir sonucu ortaya koydu ve kendine ait bir tanesini oluşturmak için başvuruda bulundu. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olarak Washington, DC’deki hakimiyeti göz önünde bulunan, bu, bir nokta bitcoin ETF’nin ulaşılmasından uzak olabileceği konusunda büyük miktarda iyimserlik yarattı. Büyük yatırım fonu yöneticisi Fidelity gibi diğerleri de bitcoin ETF’leri için başvurdu.

Analistlere göre SEC’in GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesini doğrulama olasılığı iskonto dalgalanmasında rol oynuyor. Gri tonlama, Nisan çevresinde, GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmesine izin verilip verilmeyeceğini üçüncü çeyreğin sonuna kadar öğrenmeyi beklediğini söyledi.

Leinbewer, “GBTC indiriminin mevcut dalgalanmasının katmanı, GBTC’nin bir ETF’ye dönüşme olasılığı etrafında devam eden kanuni tartışmalar olabilir” dedi. “Piyasa bu tartışmalara yanıt veriyor gibi görünüyor ve GBTC için potansiyel bir yasal zafer beklentisi, hislere olan talebin sunulabileceği. [Net varlık değeri] indirimini, bir ETF’ye dönüştürmenin zımni bir olasılık olarak düşünün. İndirim ne kadar düşük olursa, piyasa fiyatlarının olma olasılığı o kadar yüksek olur.”

Bloomberg Intelligence ETF analisti James Seyffart, Grayscale’in SEC aleyhindeki davasında bulunarak, kararın Grayscale için olumlu geleceğini söyledi. “Ancak bu, GBTC’nin ETF doğrulama talebini, GBTC’nin onaylanmasını onaylaması *VEYA* farklı reddetmesi reddetmesi için SEC’e geri gönderir.

Seyffart anlattıklarını ekliyor: “SEC’in bu ürünlerini onaylamasının ne kadar süreceğini biliyoruz. Bu, bu başvuru dalgasında olabilir (şu anda Grayscale’in 50/50 onaylanma şansı olduğunu düşünüyoruz, ancak tekrar reddedilebilir. Ayrıca Gri Tonlama’nın onaylandığı GBTC’yi önceki haline dönüştürmesinin ne kadar süreceğini de bilecektir.”

GBTC bir ETF’ye dönüştürülürse ne olur?

Seyffart, ABD’de bitcoin spot ETF onayları için büyük kurumlardan gelen son başvuru telaşının, Grayscale’in GBTC’yi bir ETF’ye geçiş içeriği için çok fazla umut gördüklerini söyledi.

GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesinin bir mesele olduğunu söyledi. Seyffart, “Bir kez bir ETF’ye dönüştürüldüğünde, GBTC, ETF yapılarından dolayı artık çıkış indirimleri veya primlerle işlem yapmaz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com