Fed’den Powell, Jackson Hole’da: Uygun Olması Halinde Faizleri Daha da Arttırmaya Hazırız

0 172

Fed'den Powell, Jackson Hole'da: Uygun Olması Halinde Faizleri Daha da Arttırmaya Hazırız

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Kansas City Fed’in Jackson Hole Sempozyumu’ndaki açılış konuşmasında, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yavaşlayana kadar kısıtlayıcı politikaya ihtiyacın duyulacağını söyledi.

Powell, merkez bankasının uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduğunu ancak dikkatli ileteceklerini söyledi.

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, Powell’ın açıklamaları üzerine başlangıçta birkaç dolar düştü, ancak o zamandan beri 26.200 $ düzeyinde mütevazı bir pozitif seviyeye sıçradı. Yatırımcıların Powell’ın enflasyonu merkez bankasının %2 hedefine geri dönmeye odaklanmaya devam etmesini sağlaması nedeniyle, Jackson Hole etkinliğine giden günlerde Bitcoin’in fiyat hareketindeki düşüşten göz önünde bu hareket belki de şaşırtıcı değil.

CME FedWatch aracına göre piyasa verileri, merkez bankasının Eylül toplantısında Fed’in faiz artırımı ihtimalinin %20 civarında genişliğinde tahmin ediyor; bu da Powell’ın konuşmasından öncekiyle hemen hemen aynı.

Geleneksel piyasalara ABD hisse senedi endekslerinin %0,5 düzeyinde mütevazı kazançlar kaydedildiği görülüyor. 10 yıllık hazine getirisi, 16 yılda yüksek seviyede olan %4,22 civarında pek değişmedi. Ayrıca sezonda ABD doları verileri ve altın fiyatları da pek değişmedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com