Kriptoya (Pasif Olarak) Yatırım Yapmanın Doğru Yolu: Kripto Uzun ve Kısa

0 53

Kriptoya (Pasif Olarak) Yatırım Yapmanın Doğru Yolu: Kripto Uzun ve Kısa

Pasif yatırım minimum, karşılaştırmama izleme ETF’lerinin ve endeks fonlarının büyük bir gücü olduğu geleneksel finansta belirtilen trendin ardından kriptoda popülerlik kazandı. Ancak, gelişen olan dijital varlık sınıfının eksiklikleri ve verimsizlikleriyle başa çıkabilecek endeksler tasarlamak önemlidir.

Smart-beta indeksleme – bir başlangıç

Piyasanın ömrünü görerek ağırlıklandırılan endeksler, hisse senetlerine yapılan pasif yatırımlara uzun süre hakim oldu. Kökenleri, sırasıyla 1950’lerde ve 1960’larda Harry Markowitz ve William Sharpe’ın koleksiyonlarına kadar uzanan “Modern Portföy Teorisi”ne bağlıdır. 1975’te John Bogle tarafından ilk endeks fonunun oluşturulmasından bu yana, piyasa değerine dayalı endeksler, yalnızca akademik pratik klavye değil, aynı zamanda pratik kabin da endüstri standardı olarak kabul edildi. Eugene Fama ve Kenneth French hisse senedi getirilerini ampirik olarak daha iyi yatırım ve Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli’nin bir uzantısı olan üç factorlü bir model ancak 1992’de geliştirdiler. Bilinen betaya ek olarak, piyasa risk kuşağı olarak küçük piyasa değerleri ve düşük defter-fiyat oranları eklendi.

okuyorsun Kripto Uzun ve Kısa , profesyonel bilgiler için içgörüler, haberler ve analizler içeren haftalık bültenimiz. buradan kayıtun her Çarşamba gelen kutunuza almak için.

Yıllar boyunca, piyasa verimsizliklerinden yararlanmayı amaçlayan yeni faktörler ve alternatif ağırlıklandırma açıklamaları tanıtıldı. En iyi bilinen faktörlerden bazı momentum, asgarî oyun, kalite ve temettüleri içerir. Alternatif ağırlıklandırma kriterleri arasında eşit ağırlıklandırma, risk paritesi ve maksimum çeşitlendirme bulunur.

Sonunda bunu korumak için bir vızıltı terimi yeteneği: akıllı beta. İlk olarak 2003 yılında S&P 500 eşit kısıtlaması ile kullanıma konulmuştur. O zararlardan beri binlerce akıllı beta ETF, hem ABD’de hem de Avrupa’da ticaret için onaylandı. Şu anda, yalnızca ABD’deki kendi incelemelerindeki ETF’lerde yaklaşık 1,7 dolarlık işlemler bu şekilde yönetiliyor. Bununla birlikte, görünürdeki başarılarına rağmen, bu, piyasa özelliklerine göre ağırlıklandırılmış ETF’lere kıyasla bir düşüklüğü gösteriyor.

Akıllı beta dizinleri tasarlamak kriptoda neden önemli?

Kripto endeksleme dünyası, karşılaştırmama yaratıcıları, geleneksel finanstan bire bir piyasa değeri ağırlıklandırması getirdiler. Bununla birlikte, bu Yaklaşım, özellikle kripto para birimlerinin yeni ortaya çıkan ve varlık sınıfında optimal sonuçlara yol açabilir. Bitcoin ve eter gibi sadece birkaç teoride önemli piyasa yoğunlaşmasına neden olabilir ve dolayısıyla endeks yatırımının temel amacı olan çeşitlendirmeyi yenebilir.

Birçok kripto endeks sağlayıcısının yaptığı bir başka hata da, piyasanın dünyasını çok geniş bir şekilde tanımlayarak, özellikle krizler sırasında yatırım yapılabilir veya yeterince likit olmayan endeksler oluşturmaktır. Geleneksel borsalarda alınıp satılabilmesi için, genişleyen taban kapsama alanlarının geniş çapta erişilebilir likidite bölgeleri asgarî bir likidite seviyesini göstermesi gerekir. Bu nedenle, likiditeye dayalı endeks hariç ölçütleri tutma, yatırım yapılabilir evreni önemli ölçüde daraltır.

Ek olarak, kripto endüstrisinde kalitatif dahil etme kriterleri oluşturmak esastır. Şirketlerin bir borsada listelenmeden önce bağlamalar, korumalar ve korumalar tarafından kapsamı bir şekilde incelendiği hisse senedi dünyasına güvenmez, kripto yapıları ve jetonlar kapsamında durum tespitine tabi tutulur ve bu da Terra/Luna ve FTX gibi öngörülemeyen fiyaskolarla korunur. Titiz analiz, bu tür kullanımlardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Bu zorlukları ele almak için, piyasa değeri endekslerinin ortak tuzaklarından kullanmaları ve yatırım alanlarını piyasa likiditesine göre en iyi madeni paralarla sınırlamalar açısından önemi vardır.

Olasılıklar neredeyse sonsuz olsa da, risk paritesi ve piyasa görüşlerinin birleşimine dayalı bir endeks oluşturmaya karar verdik. Risk-parite ağırlıklandırma şeması, endeks sınıflandırmalarının risk katkılarını bağlantılarını amaçlar ve bu da, daha yüksek çeşitlendirme elde eden, piyasa değeri olana karşılaştırması daha küçük madeni paraları fazla ağırlıklandıran bir endeksle etkisi. Böyle bir devletin genel piyasanın gerisinde kalan piyasa faaliyeti olsa da, idarenin tüm piyasa idaresi boyunca kendisinden daha iyi performans gösterme olasılığı yüksektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com