Enflasyon Riski Azalsa Bile, Bitcoin 31.000 Doların Altında Kalmaya Devam Ediyor

0 25

Enflasyon Riski Azalsa Bile, Bitcoin 31.000 Doların Altında Kalmaya Devam Ediyor

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, yönetimi ABD’de büyük bir yavaşlama bildirdiği için Çarşamba günü hoş karşılanması gereken ekonomik haberler aldı.

Ve gerçekten de, raporun ardından bitcoin’in fiyatı hızla neredeyse 31.000’e yükseldi. Uzun sürmedi. Basın tarihi itibariyle BTC, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi açıklanmadan önceki seviyeden %1’den fazla düşerek 30.500 doların altındaki geri çekildi.

Rapor, konukevi fiyatlarının Mayıs ayındaki %4’lük dizia karşılık Haziran’da sergiyi dağıtan %3 gösterimini gösterdi. Daha da iyisi, gıda ve enerji fiyatlarını yoğunlaştıran oran, 2023’ün başındaki inatla %5’in üzerinde tuttuktan sonra %4,8’lik bir dizia yavaşladı.

Hızlı dolumun, Bitcoin’i Kasım 2021’de 70.000 $’a yakın hortumundan aşağı elektrik rüzgarları arasında olduğu ölçüde, azalan enflasyon risklerini tüketecektir. Bunun bugünün birkaç sorununu da beraberinde getiriyor.

Federal Rezerv

Sponsor Reklam

İlk olarak, belki de Covid dönemindeki bir dizi patlaması sahtekarlığından başka bir tanesidir. 2021’de ABD Merkez Bankası’nın geçici bir sinyal olduğu beklenti nedeniyle artan hareket yönünde harekete gerek olmadığına ikna olduğu “geçici” aşamasını kullanıyor musunuz? Bu sabahki TÜFE hakkında yorum yapan The Wall Street Journal’dan Nick Timiraos’a, sonraki aksini söylemeden önce bu varsayımı doğruluyor gibi görünen Temmuz ve Ağustos 2021 tarihli raporlar hatırlatıldı. Timiraos, Fed’in 2023’teki ek faiz artırımları yolundan bu sabahki değerlerle saptırılmasını beklemiyor.

Silk Road’dan Bitcoin

Üçünde, bugün sadece TÜFE baskısından daha fazla haber vardı. Bu sabahki on-chain verisi, ABD yönetimine ait olarak etiketlenmiş ve Silk Road sahipliklerinin ele geçirilmesi bitcoin varlıklarıyla bağlantılı iki cüzdanın üç işlemde 9.825 bitcoin (301 milyon $) getirildiğini gösterdi. Bu tür bir satış baskısı, herhangi bir iyi baskı haberini fazlasıyla dengelemiş olabilir.

ABD girişinin yavaşlamasını tahmin ediyor musunuz?

Son olarak, piyasalar tahmin ediyor. Bitcoin fiyatı Haziran ortasından bu yana %20’den fazla arttı. Bunun için katmanın genellikle BlackRock spot ETF yapıları (ve Fidelity dahil olmak üzere bir dizi başka varlık yöneticisi tarafından müteakip başvurular) olduğu düşünülürse de, yükselme hareketinin bir parçası, piyasaların iyileştirilmiş Haziran yerleşim raporunu koklamasından tahsilat olabilir. Timiraos’un da ebeveynleri gibi, gözlemcilerin bir ömürleri bazı TÜFE yaşamında önemli ölçüde yumuşamadan elde ediyorlardı.

Geleneksel pazarlar

Belki de bugün bitcoin boğalarını iki kat sinirlendiren şey, geleneksel pazarların daha zayıf enflasyon raporunu tamamen benimsemiş sahiplerdir. Dolar yükselişi yüzde 1’den fazla düştü ki bu, enflasyon endişeleri ve sonrasında Fed’in artıracağı faizlerin şansının sona ermesi durumunda tam olarak beklenebilecek bir durum. 10 yıllık Hazine getirisi tam 13 baz puan (%0,13) düşerek %3,84’e ve iki yıllık Hazine getirisi aynı miktar düşerek %4,74’e geriledi. Bitcoin Çarşamba günü kırmızıda yer alırken, hem Nasdaq hem de S&P 500 yaklaşık %1 lider ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com