Cuma günü Japonya Merkez Bankası Oran Kararında Bitcoin Oynaklığı Bekleniyor. İşte Nedeni

0 39

Cuma günü Japonya Merkez Bankası Oran Kararında Bitcoin Oynaklığı Bekleniyor. İşte Nedeni

Tüccarlar volatiliteyi sever, ancak son zamanlarda bitcoin (BTC) hiç teklif vermedi. Çarşamba günü Federal Rezerv faiz artışı da kripto para birimini uykusundan uyandıramadı.

Belki de dünyanın en büyük üçüncü merkez bankası ve çok zorlaması bir likidite yanlısı politikası sürdüren tek ağır siklet olan Japonya Merkez Bankası (BOJ) bu işini görebilir.

Birkaç yatırım bankasına göre, BOJ Cuma günü ülkedeki tahvil piyasaları üzerindeki hakimiyetini muhtemelen yumuşatarak potansiyel olarak küresel tahvillerini, döviz kurlarını ve likiditelerini açığa çıkarabilir. Bitcoin ve kripto para birimleri genel olarak “likidite dönemlerindeki değişikliklere karşı hassastır.

BOJ, Eylül 2016’dan bu yana bir verim uzantısı kontrol (YCC) programı yürütüyor ve 10 yıllık devlet tahvili getirisini %0’a yakın tutmak için gerekene kadar devlet tahvili satın almayı taahhüt ediyor. RBC Wealth Management’ın ihraçları gibi, sürekli tahvil alımı “likiditeye dağıtım bulundu ve gelişmiş dünya ortalama tahvil getirileri üzerinde aşağı yönlü baskının önemli bir kaynağı oldu.

Aralık ayında BOJ hedefini korurken, getirilerin +/-50 baz puan (bps) bandında dalgalanmasına izin verdi. Cuma günü, banka bandı 100 baz puana kadar genişleterek likiditeyi artırma tahvil alımlarını elden geçirebilirler.

“Genel olarak, ilk gösterim ya 10 yıllık JGB getiri aralığını genişletmeyi ya da daha kısa vade dilimine odaklanmayı kapsayabilir. Temel senaryomuz ikinci, ancak yakın bir karar olabilir. İlk seçenek, özellikle arzu edilen bir seçenek olarak görülebilir. Goldman Sachs’ın ekonomi araştırma ekibi 21 Temmuz’da bir notta, bant genişliğinin artmasının pazar için tahmin edilmesinin muhtemelen daha kolay olduğu gözün önüne geçen,” dedi.

“Ancak, BOJ’un 10 yıllık hedefini %0’da grubunu varsayarsak, sonraki bant şunda ±50 baz puandan ±100 baz puana göre, örnek, BOJ’un YCC’yi fiilen rafa çıkışına veya kaybettiğini kabul etmesine benzer. Verimleri kontrol etme yürütme, “diye ekledi araştırma ekibi.

BNP Paribas ayrıca BOJ’un YCC bandını 100 baz puana genişletmesini bekliyor. Çarşamba günü IMF, Japonya’yı mevcut -%0,1’den faiz oranlarında son sahnea hazırlanmak için YCC’den uzaklaşmaya toplandı.

Bu potansiyel gelişmeler, bitcoin güvenliği için eksik düşünmek, ancak bu mutlaka doğru değildir. Geçmişteki kripto para birimi, tahvil getirileri, tahvil damarları oynaklığı, dolar kurumu ve “likidite koşulları” ile negatif sınırlamalar gördü. Başka bir deyişle, BOJ’un YCC’sindeki olası değişiklikler ve bunun sonucunda geleneksel piyasalardaki dalgalanma, kripto para dalgalanmalarına sahip olabilir.

IMF bu yılın başında, YCC’nin döviz kurları, ülke tahvillerindeki vadeli primler ve küresel risk primleri yoluyla finansal piyasaları etkileyeceği konusunda uyardı.

Örneğin, Japon tahvil getirileri, olası YCC düzeltmesiyle keskin bir şekilde artabilir ve sonunda Japonların yerli tahviller damarları yabancı tahvil varlıklarının satmalarına neden olabilir. Bu da yabancı tahvil getirilerini artıracak ve varlıkların varlıklarını parasal olarak azaltacaktır. (tahvil getirileri ve tahvil fiyatları zıt yönlerde hareket eder). Japonya, 2022’de 418,63 kez yen’lik (3 $) rekor net dış varlıkla dünyanın en büyük alacaklı ülkesi. Japon evlerinde, yurtlarında düşük getiriler ve diğer yerlerde daha yüksek getiriler gözünün önündeki sınır, yabancı tahvil satın alma çılgınlığına girdiler.

“Bu [BoJ] politikasının geçerliliği dönmeye başladığında, küresel getirilerin artması neden olabilir, özellikle de hareket damar piyasalarının devam eden dizisi döngüleriyle sarsıldığı bir zamanda gerçekleşti.

CoinDesk düzenlemelerine göre Bitcoin, yazının yazıldığı sırada 29.470 dolardan el kiralayan ve günlük %0.4’lük bir gemi görevi yapıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com