Analist: Bitcoin Dolar Endeksine Uzun Süre Kayıtsız Kalamaz

0 48

Analist: Bitcoin Dolar Endeksine Uzun Süre Kayıtsız Kalamaz

Bitcoin’in (BTC) ABD dolar kurumu (DXY) ile negatif boyutunu son haftalarda kırıldı ve en büyük kripto para birimi, dolarda devam eden satışlar arasında yukarı yönlü çekişmeyi toplamak için mücadele ediyor. Ancak bir gözlemciye göre durum uzun sürmeyebilir.

Doların büyük küresel fiat para birimleri karşısındaki kurunu ölçen dolar çalışmasını geçen hafta %2.26 düşerek Kasım ayında elde ettiğin bu yana en kötü performansı gösterdi. Endeks 100.00’in altına düşerek geçen yıl Nisan ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Yine de, göğüs hisleri de dahil olmak üzere kendi açıklamaları ralli yaparken bile, bitcoin esas olarak 30.000 ila 32.000 $ arasında işlem gördü ve haftalarca süren konsolidasyonu genişletti.

Crypto is Macro Now bülteninin yazarı Acheson Acheson’a göre, “Dolar yükselişindeki dalgalanmalar küresel likidite göstergelerinden ve bu da kripto para birimleri de dahil olmak üzere sınırlama değerlemelerinden, DXY ve BTC arasındaki negatif ilişkinin geri dönüşü muhtemeldir.” CoinDesk ve Genesis’in eski araştırma başkanı.

Dolar küresel bir rezerv para birimidir ve küresel ticarette, uluslararası borçlarda ve banka dışı harcamalarda çok büyük bir rol oynamaktadır. Dolar ralli yaptığında, dolar borcu olanlar daha yüksek borç ödeme maliyetleri ve risk maliyetia karşı ölçek küçültme riskiyle karşı karşıya kalır. Doların zayıflaması ise tam tersi bir etki yapıları.

Ancak, BTC-DXY ilişkisini uzun süre sal zor olacak. Kripto varlığı için en çok kote edilen çiftin paydası sadece ABD doları değil (ve payda değer olarak düştüğünde oran yükseliyor) dört bir yanındaki ABD doları borçlularına nefes almak için daha fazla alan vererek “likiditeyi artırıyor” dedi.


Döviz borç ödeme payı (Federal Reserve/Refinitiv) (Federal Reserve, Refinitiv)

Grafik, orta 2000 sistemleri 2022’ye kadar kendi ülkelerinin para biriminden farklı bir para biriminde ihraç ettikleri borçları gösteriyor. 2010’dan bu yana %70’e yakın sabit kalan dolar cinsinden borç yüzdesi ile ABD doları açık olarak tercih edilen seçenek.

Son olarak, popüler olarak, altının 2000’lerdeki etkileyici boğa koşusunu spot tabanlı borsa yatırım fonlarının (ETF) piyasaya sürülmesine bağlarken, sürekli DXY zayıflığı dönemleri de dahil olmak üzere olumlu makro ortam da büyük rol oynadı.

Bu nedenle, DXY’deki yükselmeler, kripto varlık oyuncuları tarafından uzun süre göz ardı edilemeyecek kadar önemli ve dolar yükselmeye devam ederse bitcoin bir teklif alabilir.

DXY satışlarının ayakkabıları var

Goldman Sachs’a (GS) göre dolardaki son basamakların hızları var.

“Dolar, daha soğuk ortam ve Temmuz’dan sonra daha uzun bir görünüm Fed duruşuna tepki olarak keskin bir şekilde elde edilmesini bekliyoruz. Bunun yakın gelecekte uzayabileceğini düşünüyoruz çünkü bu rapora ağırlık veren finaller aynı gelecek aylarda daha da yumuşaması muhtemel görünüyor. Goldman’ın Ekonomi Araştırma ekibi Cuma günü bir notta, “ve politika sonuçları piyasanın bazı köşelerinde hoş bir rahatlama getiriyor” dedi.

Acheson da benzer bir görüşü dile getireceğini, temellerin dolarda devam eden bir inişe işaret ettiğini söyledi.

“Doların sonucunu sağlam geliyor. Uzun zaman oldu ve temel göstergeler düşüşün devam ettiğini gösteriyor. ABD’deki grubun hala güçlü bilinenlere dair işaretlere rağmen (bununla ilgili fazla bilgi örnekleri), yayılma hızlı şekilde bir düşüşü. Acheson, yıllık bazda ABD’nin şu anda Japonya’nınkinden daha düşük olduğunu belirtti.

Fed fon işletmelerinin gösterdiğine göre tüccarlar, Federal Rezerv’in bu ayın sonunda beklenen 25 baz puanlık faiz artırımının ardından sıkılaştırma faizini durdurmasını bekliyor. Mart 2022’den bu yana merkez bankası, oranları 500 baz puan merkezi %5 ila %5,25 aralığına yükseltti. Sıkılaştırma, geçen yılki kripto mülkiyet hizmetlerinden kendi sorumluydu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com