JPMorgan: Spot Bitcoin ETF’nin SEC Onayı Kripto Piyasaları İçin Oyun Değiştirici Olmayacak

0 63

JPMorgan: Spot Bitcoin ETF'nin SEC Onayı Kripto Piyasaları İçin Oyun Değiştirici Olmayacak

JPMorgan (JPM) Perşembe günü bir araştırma raporunda, herhangi bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayının kripto piyasaları için birkaç nedenden dolayı çalıştırmayı değiştirmeyeceğini söyledi.

JPMorgan, SEC’in – çok sayıda başvuru alınmasına rağmen – böyle bir ETF’yi henüz onaylamamış olmasına rağmen, bağlantının bir ETF’yi onaylayacağı konusunda daha fazla iyimserlik olduğunu, çünkü önceki endişelerden bazılarının son başvurularda ele alındığı varsayıldığını söyledi.

Nikolaos Panigirtzoglou’nun izlediğindeki analistler, “Spot bitcoin ETF’leri bir zamanlar ABD dışında, Kanada ve Avrupa’da var oldu, ancak büyük noktaların kontrolünü çekmedi” diye yazdı.

Bir BlackRock birimi, geçen ay bir spot bitcoin ETF’si oluşturmak için evrakları dosyaladı ve Invesco ve Wisdom Tree gibi diğer varlık yöneticilerini de başvurmaya veya yeniden başvurmaya teşvik etti.

Raporda, “Vadeli işlemlere dayalı ve fiziksel destekli fonlar da dahil olmak üzere genel olarak Bitcoin fonları, 2021’in 2. bölümünden bu yana çok az yatırımcı ilgisi çekti ve ayrıca geçen yıl boyunca altın ETF’lerinden yatırımcı çıkışlarından yararlanamadı.”

Notta, yapısal destekli bitcoin ETF’lerinin süreçlerine dayalı fonlara göre bazı avantajların getirdiği, ancak bunların oldukça marjinal olduğu belirtildi. Spot ETF’ler, Bitcoin’e maruz kalmanın daha doğrudan ve güvenli bir yolunu sunarak BTC’nin doğrudan gözetimi ve aktarımı ile varlıklarıne dayalı öğelerle içindeki temel riskin bazı karmaşıklıklarını ortadan kaldırır.

Raporda, “Spot ETF’lerin gerçek zamanlı arz ve doğrulama olasılığını yansıtma olasılığı vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden daha olası ve ABD’de onaylanmaları daha fazla likidite yürütecek ve spot bitcoin piyasalarında fiyat şeffaflığını artıracaktır.”

Banka, spot bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ileri sürülmesinin, “spot bitcoin ETF’lerinin beklentilerine dayalı bitcoin ETF’lerinin yerini aldığı ölçüde”, ticaret faaliyetinin ve likiditenin ABD bitcoin vadeli işlem piyasalarından uzaklaşmasına yol açabileceğini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com