Destek ve Direnç Noktası Belirleme

1 114

Destek ve direnç noktası nedir ve nasıl belirlenir.

Destek ve Direnç Noktası Basit bir ifadeyle, destek ve direnç çizgileri, genellikle hisse senetleri veya kripto para birimleri olmak üzere bir varlığın ne zaman alınacağını ve ne zaman satılacağını ve hangi fiyattan alınacağını belirlemek için kullanılır . Bu seviyeler genellikle geçici ve kısa sürelidir ancak piyasalar yeni bilgiler aldıkça uzun süreli de olabilir.

Devam etmeden önce, ilgili terimlerden bazılarına açıklık getirelim:

 • Teknik analiz , yatırımcılar tarafından gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için grafiklerdeki geçmiş fiyat ve hacim verilerini analiz ederek yeni ticaret fırsatları bulmak için   temel analizle birlikte kullanılan iki ana yöntemden biridir .
 • Teknik analizde bir grafik , bir varlığın hisse senetleri veya forex piyasalarında yaygın olan fiyat ve hacim hareketlerinin belirli bir süre boyunca – bir günlük, bir aylık veya hatta yıllık, yıldan bugüne görsel bir temsilidir.
 • Grafik deseni veya grafik oluşumu, geçmiş fiyat verilerine ve işlem hacmine veya sayısına bakıldığında oluşan, bu kalıpları tanımlamak ve gelecekteki fiyatları tahmin etmek için iç görüler elde etmek için kullanılan bir grafik kalıbıdır.

Destek ve direnç çizgileri, bir grafikteki iki ayrı çizgi veya bölgedir; bunlar, fiyatın bu noktalardan yukarı veya aşağı hareket etmesini engelleyen bariyer görevi gören iki fiyat noktasını ifade eder.

Ayrıca, bu seviyelerin tamamen yatay olması gerekmez ve genel fiyat eğilimine bağlı olarak hafifçe yukarı veya aşağı eğimli olabilir. Destek, alım ilgisini gösterir ve her zaman mevcut piyasa fiyatının altındadır ve direnç, her zaman mevcut piyasa fiyatının üzerinde olan satış ilgisini gösterir.

Önerilen video: Destek ve Direnç Noktası Belirleme

Destek ve Direnç Noktası : Destek noktası nedir

Destek seviyesi, satın alma gücü yeterli olduğu için bir varlığın belirli bir süre bu noktanın altına düşmeyen minimum fiyatıdır. Bir varlığın fiyatı destek seviyesine yaklaştıkça süreç içinde daha uygun hale gelir. Alıcıların gözünde bu daha iyi bir anlaşma ve satın alma olasılıkları daha yüksek. Yeterli sayıda yatırımcı hisseyi satın alıyorsa, fiyatın daha fazla düşmesini engeller.

Öte yandan, değer düştüğü için satıcıların satış yapma olasılığı daha düşüktür. Bu olduğunda, talep (alıcılar) arzı (satıcılar) aşar ve bu da fiyatın destek seviyesinin altına düşmesini engeller.

Destek ve Direnç Noktası : Direnç noktası nedir

Direnç seviyesi, desteğin tersidir – bir varlığın ulaşabileceği ve bir süre geçemeyeceği maksimum fiyattır. Belirli bir fiyattan satış yapmak isteyen satıcı sayısı, değerin daha fazla yükselmesini engeller. Satış gücünün (arzın) fiyatın yükselmesini engelleyecek kadar güçlü olduğu anlamına gelir.

Bunun arkasındaki mantık, eğer arz (satıcılar) talepten (alıcılar) yüksekse, fiyatın direncin üzerine çıkmasını durduracaktır.

[ilgiliMakale icerik_id=”72″]

Destek ve direnç nasıl okunur?

Destek ve direnç, ticaret için potansiyel giriş veya çıkış fiyatları olarak hizmet edebilir. Fiyat destek veya direnç çizgisine ulaştığında iki seçenek vardır – ya tahmin edildiği gibi geri döner ya da bir trend bozulur. Fiyat, yeni bir destek veya direnç seviyesine ulaşana kadar diğer yönde devam eder.

Destek ve direnç seviyeleri yatırımcılara şu konularda yardımcı olur: 

 • Pazarın yönünü belirleyin;
 • Piyasadaki en iyi giriş fiyatını bulun;
 • Kâr veya zararda en iyi çıkış fiyatı noktalarını onaylayın.

Destek ve direnç seviyelerini belirledikten sonra, tüccarlar yukarıdaki noktaların tümüne cevap verebilmeli ve karlı bir ticarete girebilmelidir.

Destek ve direnç seviyeleri genellikle aşağıdakiler için kullanılır:

 • Varlık destek hattına düştüğünde satın alma;
 • Varlık direnç çizgisine yükseldiğinde satış;
 • Varlık bir direnç çizgisini geçtiğinde satın alma;
 • Varlık destek hattını aştığında satış.

Destek ve direnç seviyeleri nasıl bulunur?

Fiyatların nereye dönebileceği konusunda spekülasyon yapmak için en önemli destek ve direnç seviyelerini belirlemeye yardımcı olmak için çeşitli teknik analiz göstergeleri kullanılabilir.

Bu göstergelerden bazıları eğilim çizgilerini, Fibonacci sayılarını, yatay çizgileri ve hareketli ortalamaları içerir. Dahası, bireysel tüccarlar genellikle farklı araçların bir karışımını kullanarak onları nasıl bulacaklarına dair kendi tarzlarını ve stratejilerini de geliştirirler.

Ayrıca, destek ve direnç alanlarını doğru bir şekilde belirlemek için daha yüksek çerçeveler gereklidir. Analizinizin diğer bölümlerinde olduğu gibi seviyeleri çizdiğinizde, her zaman daha yüksek bir zaman aralığından başlamalısınız — piyasa üzerinde en büyük etkiye sahip olan budur.

 

1 Comment
 1. […] Destek Ve Direnç Noktası Belirleme yaptıktan sonra. DOGE/USD için 4 saatlik grafik ayrıca boğaların 0,06647$ direnç seviyesini geçtikten sonra piyasayı sıkı bir şekilde kontrol ettiğini gösteriyor. Alıcılar momentumlarını korumayı başardılar ve fiyatı daha da yükseltmeye hazır görünüyorlar. Grafikteki yeşil mum çubuğu, alıcıların güçlendiğini gösteriyor. […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com