Binance Kazakistan’da yeni kripto borsasını başlattı

Binance Kazakistan

0 87

Binance, düzenleme sorunlarının ortasında Kazakistan’da yeni kripto borsasını başlattı

Binance Kazakistan En büyük kripto para borsası Binance, ABD’de devam eden düzenleyici kaygılar arasında yerel bir borsanın lansmanıyla Kazakistan’daki varlığını genişletiyor.

Hareket, Binance’in Ekim 2022’de AIFC Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (AFSA) bir lisans alarak şirketin bir dijital varlık platformunu yönetmesine ve Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde (AIFC) saklama hizmetleri sağlamasına izin vermesini takip ediyor. Ayrıca lisans, Binance’i Kazakistan’da düzenlenmiş bir platform olarak nitelendiriyor.

Binance yeni borsasını başlatıyor

Binance’in lansman duyurusu , Binance Kazakistan liderliği, hükümet yetkilileri ve Kazakistan bankacılık sektörünün temsilcilerinin katıldığı bir basın toplantısında daha önce yapıldı. Yeni dijital varlık borsası, takas ve dönüştürme hizmetleri sunacak. Ayrıca para birimlerinin yatırılması ve çekilmesi, takas ticareti ve kripto varlıklarının saklanması da sunabilir.

Kazakistan’ın Freedom Finance Bank’ı, borsa kullanıcılarının itibari paralarını bankadan yeni borsa platformuna aktarmalarına olanak tanıyan bankacılık hizmetleri sağlayacak. Şu anda, kullanıcılar banka kartları aracılığıyla fiat transferleri ve Freedom Finance Bank aracılığıyla transferler yapabilirler.

Bank Freedom Finance Kazakistan JSC Genel Müdürü Ablaykhan Ospanov, hareketi sektör için önemli bir destek olarak nitelendiriyor ve diğer ülkelerin de ülkenin adımlarını izlemesi gerektiğini vurguluyor.

Kazakistan’daki Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakan Yardımcısı Asset Turysov, hükümetin kripto borsaları, AIFC ve ikinci kademe bankalar arasında işbirliği sunma hamlesinin altını çizdi . Turysov, Binance’in ülkeye kripto düzenlemesi için bir yasal çerçeve ve genel bir politika geliştirme konusunda yardımcı olduğunu belirtti.

Bu arada, Binance Kazakistan Genel Müdürü Zhaslan Madiyev, düzenleyici kurumları sektördeki oyunları için övdü. Ayrıca, yeni borsanın ürün yelpazesini 2023 sonuna kadar onaylanmış en az 100 dijital varlığa sahip olacak şekilde genişletmeyi planladığını belirtti.

Batı’da düzenleyici sorun yaşanıyor

Binance’in son hamlesi, Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç Avrupa ülkesindeki düzenleyici sorunların ortasında geldi. Borsa, ABD’deki kullanıcıları ticaret türevleri yapmaya teşvik ettiği iddiasıyla Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) bir dava ile karşı karşıya.

Daha yakın zamanlarda borsa, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından başka bir davayla çarptırıldı. Menkul kıymetler düzenleyicisi, şirketi diğer şeylerin yanı sıra ticaret için menkul kıymetler olarak belirli kripto paralar sunarak menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladı.

SEC, BinanceUS’un varlıklarını dondurmak için geçici bir yasaklama emri almaya çalıştı, ancak her iki taraf da daha sonra 18 Haziran’da bu konuda bir uzlaşmaya varmayı başardı.

Amerika Birleşik Devletleri dışında, kripto borsası da birçok Avrupa ülkesinde düzenleyici sorun yaşıyor. Borsa, kara para aklama nedeniyle geçen yılın başından beri Fransa’da soruşturma altındaydı. Ayrıca Kıbrıs ve Birleşik Krallık’a hizmet vermeyi durdurdu. Borsa, Hollanda düzenleyicilerinden bir sanal varlık sağlayıcı lisansı alamayınca Hollanda pazarından da ayrıldı.

Borsa, Avrupa Birliği tarafından onaylanan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerine uyum sağlama hamlesi olarak birçok Avrupa ülkesinden çıkışını savundu. Ancak raporlar, Avrupalı ​​düzenleyicilerin Binance’i soruşturmak için SEC ile işbirliği yaptığını gösteriyor.

Binance’in yanı sıra, Batı’daki düzenleyici belirsizlik nedeniyle diğer borsalar Asya pazarına girmek istiyor. Gemini, odağını Asya Pasifik Bölgesi’ne kaydırıyor. Singapur bölümlerindeki personeli artırdıklarını ve Hindistan’da bir mühendislik bölümü kurduklarını duyurdular. Bu arada, Hong Kong hızla gelişen bir kripto merkezi haline geldi ve birçok kripto borsası odak noktasını ülkeye kaydırmayı planlıyor. Ayrıca ülke, Coinbase gibi kripto platformlarını bölge ofislerini kurmaya  davet ediyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com