Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi

2 88

Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi Takip Edilmesi Gereken Noktalar.

YÜKSELİŞ TRENDİ

Yükseliş trendi oluşurken dip noktaları bir önceki diplerden daha yukarıda olmaya başlamıştır. (Higher Low) Bu da fiyatın yükselme eğiliminde olduğuna işaret eder.

 

Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi

 

DÜŞÜŞ TRENDİ

Düşüş Trendlerinde tepeler eskiye kıyasla daha altlarda oluşmaya başlar.(Lower High) 

Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi

 

Herhangi Bir Piyasadaki Düşüş Eğilimlerini Nasıl Belirler ve Alım Satım Yaparsınız

Çoğu insan, fiyatın yükseldiği veya yükselmek üzere olduğu yatırımları arar. Bu ticaret tarzı, fiyattaki bir yükselişten kar elde etmeye çalışır, ancak varlık fiyatları düştüğünde, “düşüş trendi” olarak adlandırılan olayda da para kazanılabilir. Bu, açığa satış yoluyla gerçekleştirilir . Bir düşüş trendini tespit edebilmek paradan tasarruf etmenizi sağlar. Daha önce satın aldığınız varlıklardan çıkmanız için sizi uyarır, böylece elde ettiğiniz tüm kazançlar, düşen fiyat tarafından aşındırılmaz.

Bu makale, bir düşüş trendinin fiyat yapısına, hangi olayların düşüş trendlerinin tersine dönmesine neden olduğuna ve bir düşüş trendinin nasıl işlem yapılacağına odaklanacaktır.

Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi : Düşüş Trendinin Fiyat Yapısı

Bir hisse senedi 10 dolardan 9,50 dolara düşerse, 9,75 dolara yükselir ve ardından 9,30 dolara düşerse, bu üç hareketin her biri bir fiyat dalgasıdır.

Düşüş eğiliminin yapısını daha iyi belirlemek için bazı analistler farklı fiyat hareketlerini sınıflandırır. Örneğin, bazıları düşüş trendinin iki tür fiyat dalgasından oluştuğunu söyleyebilir: dürtü ve düzeltme. Dürtü dalgaları daha büyüktür: 10 ila 9,50 ABD Doları ve 9,75 ila 9,30 ABD Doları. Düzeltici dalgalar daha küçüktür: 9,50 ila 9,75 dolar. Bu, trendlerin nasıl yaratıldığı ve fiyatın bir yönde veya diğerinde nasıl ilerlediğidir. Aşağı doğru bir dürtü dalgası varsa ve ardından yukarı doğru düzeltici (daha küçük) bir dalga varsa, fiyat genel olarak aşağı yönde ilerleme kaydetmiştir. Düşüş trendi, dürtü dalgaları aşağı yönde ve yukarı yönde daha küçük düzeltici dalgalar oluştuğu sürece devam eder.

Ekteki grafik düşüş trendini gösteriyor. EURUSD forex çiftinin şamdan grafiği , fiyatın dalgalar halinde düştüğünü gösterir. Bir düşüş trendini düşünmenin başka bir yolu da, bunun bir dizi daha düşük yüksekler ve daha düşük dipler olduğudur. Grafikte soldan sağa doğru hareket eden dürtü dalgalarının her biri, son dürtüden daha düşük bir fiyata ulaşır ve her düzeltmenin yüksekleri de aşağı doğru hareket eder.

Bir Düşüş Eğilimini Tersine Çeviren Nedir?

Bir düşüş trendi, daha düşük tepeler ve daha düşük diplerin bir dizisi veya aşağı yönde itici dalgalar ve yukarı yönde daha küçük düzeltici dalgalar ise, bu kriterler ihlal edildiğinde bir tersine dönüş meydana gelir.

Fiyat daha yüksek veya daha yüksek bir dip yaparsa, bu düşüş trendinin tehlikede olduğunu gösterir. Örneğin, yukarı yönde bir dürtü dalgası oluşursa ve ardından daha küçük bir aşağı dalga gelirse (daha yüksek, daha yüksek, daha düşük) düşüş trendi sorunlu demektir.

Trend yatırımcıları, yeni bilgiler geldikçe bunlara uyum sağlar. Fiyat düşüş trendine girebilir, düşüş trendinin tehlikede olduğuna dair bir sinyal verebilir, ancak daha sonra tekrar düşüş trendine dönebilir. Veya fiyat yanlara doğru hareket edebilir veya yükseliş trendine girebilir. Senaryo ne olursa olsun, dürtü dalgalarının hangi yönde hareket ettiğini izole etmek size trend yönünü verir. Yukarı ve aşağı dürtü dalgaları aynı boyuttaysa, fiyat bir aralıkta (yanlara doğru) hareket ediyor demektir.

Dürtüler aşağı yönde olduğunda, yukarı yönlü düzeltmeler yerine açığa satışı tercih edin. Dürtüler yükseldiğinde, daha düşük düzeltmelerde (uzun) satın almayı tercih edin.

Yükseliş ve Düşüş Trend Analizi : Bir Düşüş Trendinde İşlem Yapmak

Hem yukarı hem de aşağı eğilimler, tüm zaman dilimlerinde ve tüm varlıklarda meydana gelir. Bunları kısa vadeli grafiklerde ( tik ve/veya bir dakikalık grafikler ) ve/veya uzun vadeli zaman dilimlerinde (günlük, haftalık ve aylık grafikler) ticaret yapın. Bir dakikalık grafiğe veya haftalık grafiğe bakarken aynı trend ticareti kavramları geçerlidir. Bir dakikalık bir grafik görüntüleniyorsa, saatler (nadir), dakikalar ve hatta saniyeler süren küçük eğilimleri yakalamak için işlemler yapılır. Haftalık bir grafikte, tacirler aylarca veya yıllarca sürebilecek işlemler ararlar.

Aşağı yönlü bir dürtü dalgası oluştuğunda (önceki yukarı dalgalardan daha büyük bir aşağı hareket), yeni bir düşüş trendinin başlaması mümkündür. Bu nedenle, yukarı yönde bir düzeltme geliştiğinde, büyük olasılıkla dürtü dalgasının başladığı yere kadar toplanmayacaktır (çünkü düzeltici dalgalar daha küçüktür). Fiyatın başka bir itici dalga daha düşük olacağı varsayımına dayanarak, bu düzeltici dalga sırasında açığa satış yapmayı planlayın.

Bir düzeltme dalgası sırasında bir ticarete girmek için birçok teknik vardır. Fibonacci düzeltme seviyeleri, düzeltmenin durabileceği ve tersine dönebileceği alanların izole edilmesine yardımcı olur. Başka bir yöntem de düzeltmenin ralliyi durdurmasını beklemek, fiyatın yatay hareket etmesine izin vermek ve tekrar düşmeye başladığında kısa bir ticarete girmektir.

Riski yönetmek için her ticarete bir stop-loss koyun ve kar elde etmek için bir çıkış stratejiniz olsun. Bir düşüş trendi sırasında, fiyatın yeni bir dip yapacağı varsayımı vardır. . . yapana kadar. Bu nedenle, kısa bir ticaretten kârla çıkmak için bir hedef, önceki düşük seviyenin yakınına yerleştirilir. Çok güçlü bir düşüş trendinde (büyük dürtü dalgaları), hedef önceki düşük seviyenin altına yerleştirilir. Zayıf bir düşüş trendinde (düzeltmelerden biraz daha büyük dürtü dalgaları), hedef önceki düşük seviyenin hemen üzerine yerleştirilmiştir.

Alt çizgi

Aşağı yönde daha büyük dalgalar (darbeler) ve yukarı yönde daha küçük dalgalar (düzeltmeler) oluştuğunda bir düşüş trendi oluşur. Düşüş trendleri sırasında, düzeltme sırasında açığa satış yapmayı düşünün. Teknik araçlar ve stratejiler, bir düzeltmenin ne zaman sona erebileceğini izole etmeye yardımcı olur. Riski kontrol etmek için bir zarar durdurma emri kullanın ve muhtemelen bir fiyat hedefi kullanarak karlı bir ticaretten nasıl çıkacağınızı planlayın.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Hisse senedi düşüş trendindeyken işlemimden çıkmalı mıyım?
Bir ticarete ne zaman gireceğinize veya ne zaman çıkacağınıza karar vermek size ve belki de mali danışmanınıza bağlıdır. Düşüş trendlerinin daha büyük yükseliş trendleri içinde meydana gelebileceğini ve bunun tersinin de olabileceğini belirtmekte fayda var, bu nedenle tacirlerin zaman çerçevelerini belirlemeleri gerekir. Örneğin, geçen yıla baktığınızda bir düşüş trendi fark edebilirsiniz, bu nedenle ticaretinizden çıkabilirsiniz, ancak aynı ticaretteki başka bir tüccar son on yılda daha büyük bir yükseliş trendi izlediği için beklemeye karar verebilir.

Bir düşüş trendinde nasıl bir Fibonacci düzeltmesi çizerim?
Bir düşüş trendinde bir Fibonacci düzeltmesi çizmek için, en son düzeltmenin zirvesinden başlayın ve düzeltmeyi en son aşağı itmenin çukuruna sürükleyin. Bu, bir yükseliş trendi sırasında Fibonacci düzeltmeleri çizmenin tersidir, ancak bunun dışında araç aynı işlevi görür.

2 Comments
  1. Sedat says

    Yine harikasin abim

    1. Nihat Çetinkaya says

      🙏🙏

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com