Bir Curve Kurucusunun 168 Milyon Dolarlık Zulakı Stres Altında, Bir Bütün Olarak DeFi İçin Risk Yaratıyor

0 34

Bir Curve Kurucusunun 168 Milyon Dolarlık Zulakı Stres Altında, Bir Bütün Olarak DeFi İçin Risk Yaratıyor

Curve Finance’teki kaos, kurucu Michael Egorov’un elindeki 168 milyon ölü bir borç verme pozisyonunu daha büyük bir tasfiye riskine maruz bıraktı; bu olay – gerçekleşmese – merkezi olmayan finans (DeFi) üzerinde dev etkileri olabilir.

Blockchain analitik sitesi DeBank’ın Gösterdiğine göre Egorov, Curve’ün yerel token’ı olan ve birden fazla DeFi protokolünden kredileri güvencesi altında alan 168 milyon yüklü CRV’ye sahip. Bu, tokenin toplam piyasa tahmini neredeyse %34’üne eşittir.

Curve’de hafta sonu yaşanan bir başarının ardından, CRV’nin fiyatı %20’den fazla düştü ve bu da Egorov’u tasfiye düzeyine yaklaştırdı.

Zorunlu bir tasfiye, DeFi ekonomisindeki önemli bir altyapı parçası olan Curve’ye bir başka ciddi darbe olacaktır. Protokol, kullanıcılardan yaklaşık 70 milyon geçmişteki varlığı ele alan büyük bir istismara maruz kaldı. Curve’de kilitlenen kayıpların toplam değeri, birçok yatırımcının önlem olarak fonlarını geri çekmek için 3,7 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü.

Egorov’un kredileri tasfiye edilirse, borç verme protokolleri el konulan varlıkları kalması gereken kalmalı ve fiyatlarından elde edilen ücretler daha da ileride bir zamanda piyasayı CRV tokenleriyle dolduracak.

Sponsor Reklam

Tether’in USDT stablecoin’inde 63 milyon $’lık bir kredi almak için borç verme platformu Aave’de 168 milyon $’lık CRV jetonunu kilitledi. DefiLlama’ya göre, Egorov’un CRV teminatının tasfiye ettiği seviye 37; CRV şu anda yaklaşık 55 sentten işlem görüyor.

Aave’nin kurucusu Egorov ve Stani Kulechov, basın saatine kadar yorum yapma talebine yanıt verecek.

Egorov ayrıca, stabilcoin ihraç eden Fraxlend’de teminat olarak 32 milyon $’lık CRV kullanarak 17 milyon $’lık FRAX stablecoin tutma aldı. DeBank’a göre Egorov, oğlu birkaç saat içinde Fraxlend’den alınan sermayenin bir kısmını geri almak için birkaç işlem yaptı. Ayrıca merkezi olmayan platform Abracadabra’da 18 milyona kadar kredisi var.

Etherscan’e göre Egorov, Circle’ın USDC stablecoin’i için Lido’nun yönetim tokeni olan LDO’yu bu tarihten sonra 10.000 ila 50.000 $ arasında birkaç parti halinde satarak sermayeyi çıkardı.

Egorov’un CRV’yi alma pozisyonunun tasfiye edilmeyeceği, durum kripto yatırım çevrelerinde tek bir kişinin nasıl bu kadar çok “mavi çip” kripto token arzı barındırabileceğine dair endişeleri gündeme getirdi.

Aave gibi merkezi olmayan borç verme protokolleri için ve Egorov’unki gibi sistemik risk getirme potansiyeline sahip ayrıca büyük pozisyonları kısıtlamalar için koruma önlemlerini almamaları gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Coinglass’tan alınan miktarı göre CRV, son 24 saat içinde BTC ve ETH’nin ardından 3,03 milyon ölüme toplam tasfiye gerçekleştirdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com