Avrupa Birliği, kripto ve banka sermaye kurallarını netleştiriyor

0 86

Avrupa Birliği, kripto ve banka sermaye kurallarını netleştiriyor

Avrupa Birliği (AB) Salı günü aldığı bir karar ile yeni bankacılık sermaye düzenlemesini şekillendirdi. Gereğince desteklenmeyen kripto varlıkları bankacılık sisteminin dışında tutmayı hedefleyen AB, daha evvel muhafazacı bir yaklaşım benimsemişti.

Alınan karar, Avrupa Parlamentosunun Ekonomik ve Nakdî İşler Komitesi tarafından atılan bir tweet ile duyuruldu. Kelam konusu kararlar Avrupa Parlamentosu, ülke hükümetleri ve Avrupa Kurulunun iştirakiyle alındı. Kurul 2021’de yeni kurallar önermişti.

Bankaların, kurumsal kredileri ve konut kredilerine dair riskleri kıymetlendirme formüllerine dair de değerli değişiklikler getiren karar, AB Kurulunda üye devletlerin onayına açılacak. Bu sürecin aylar alabileceği söyleniyor.

AB üye devletlerinin katıldığı oturuma başkanlık eden İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, “Kurumsal krediler üzere birtakım bankacılık varlıklarının risk yükünün da yine ayarlanmasını getiren bu yeni kurallar, Birlik içerisinde faaliyet gösteren bankaların gücünü ve dayanıklılığını artıracak.” diyor.

Konseyin yaptığı açıklamada, “bu kural setinde kripto varlıklar için de sağduyulu bir geçiş rejimi” olduğu belirtiliyor ve daha fazla ayrıntı verilmiyor.

Basel Komitesi üzere memleketler arası standart oluşturucu yapılar, şu anda global bir kripto kural kitabının ana çerçevesini oluşturmaya çalışıyor. Lakin şu ana dek gün yüzüne çıkan ayrıntılara bakıldığında yaklaşımlarının sert olabileceği görülüyor. Örneğin hür kripto paralara dair risk tartısının azamî yüzde 1250 olması üzere bir sınırlamadan kelam ediliyor.

Yani bankalar, ellerinde tuttukları her bir Bitcoin yahut Ether için bir euro sermaye ayırmak durumunda kalacak ve bu da iştahlarını azaltabilecek. AB parlamenterleri bu uygulamaların kısa müddet içerisinde netleşeceğini belirtiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com